Сабақ тақырыбы: «Жаңбыр» Б. Майлин


МУХАМЕТЖАНОВА АСЕЛ

Алматы қаласы Алатау ауданы

«№ 152 мектеп – гимназия» КММ

Бастауыш сынып мұғалімі

Пән: әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы: «Жаңбыр» Б. Майлин

Күні,уақыты:

Сабақ ұзақтығы:

Сынып: 4

Оқушылар саны: 28

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға «Жаңбыр» өлеңі мәнерлеп оқу дағдысын қалыптасытыру, өлеңнің идеясы мен мазмұнын ұғындыру. Жаңбырдың пайдасы мен зияны туралы әңгімелетіп, табиғаттағы құбылыстарды бақылай білуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: 1.Өлеңді мәнерлеп оқу дағдысы қалыптасады.

2. Негізгі идеясын түсініп мазмұндай алады.

3. Адам мен табиғатқа жаңбырдың зияны мен пайдасы туралы біледі.

4. Өз беттерінше ой қорытындылап шығармашылықпен жұмыс жасайды.

Сабақтың түрі: Сындарлы оқытуға негізделген сабақ
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың формасы: Ұжымдық, топтық, жұптық, жеке жұмыс
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: «Топтастыру» әдісі,Ойлану баспалдағы, «Кемпірқосақ»,«Ашық микрафон» әдісі
Бағалау әдістері: Бағалау шкаласы арқылы топ басышысының бағалауы. Қолшатырлар арқылы бағалау.
Құрал-жабдықтар, көрнекіліктер: Плакаттар, жаңбырдың,бұлттың суреті,интерактивті тақта,бағалау парақшасы т.б
Пәнаралық байланыс:
  1. Дүниетану
  2. Еңбекке баулу
Уақыты Жұмыстың түрі Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
1 мин

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Топтық ереже

Психологиялық дайындық:

Психологиялық жағымды ахуал орнату,оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Топқа бөліну:табиғат құбылыстарына байланысты сурет арқылы бөлінеді.

Топ басшысын сайлау

Жарқырап күнде ашылды,

Айналаға нұр шашылды.

Қайырлы күн!Біз көңілді баламыз.

Қайырлы күн!Сәлемдесіп аламыз.

Мақсатымыз білім алу,

Міндетіміз- еңбектену.

Еңбектену арқылы,

«5» ке қолды жеткізу.

1-топ:Найзағай

2-топ:Бұлт

3-топ: Кемпірқосақ

5 мин Үй тапсырмасын сұрау

«Топтастыру» әдісі

Ә.Нұрпейісов «Кеш» мәтінін сурет бойынша мазмұндап шығады.

Миға шабуыл

Сандықшаның ішінен мәтін бойынша сұрақтар қою.

-Ақын кештің батуын қалай бейнелеген?

— Егер кеш батарда аспан қара бұлтқа төніп,күннің батуын көрмесек,ертенгі ауа-райын қалай болжар едік?

Мәтінді мазмұндайды. Мәтін бойынша берілген тапсырмаларды орындайды.Сұрақтарға жауап береді.
10 мин Жаңа сабақ Ойлану баспалдағы

-Ендеше мына дыбысты тыңдайық

(Жаңбырдың дауысын тыңдату)

-Жаңбыр туралы видио көрсету

-Жаңбыр көбінесе қай мезгілде жауады?

— Жаңбыр қалай пайда болады?

Бейімбет Майлин туралы мәліметпен таныстыру.

Видио көру

Автордың өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет алады.

5 мин Оқулықпен жұмыс Мағынаны тану

1.Өлеңді тізбектей оқыту.Түсінбеген сөздерді дәптерге түртіп алуды тапсыру.Мағынасын ашу

Оқушылар өлеңді тізбектей оқиды
2 мин Сөздік жұмыс

«Полиглот»әдісі

Бұлт,жаңбыр,су,күн,найзағай,аспан,

кемпірқосақ,

Сөздерді үш тілде айта отырып кемпірқосақты құрастыру
1мин Сергіту сәті Австриялық нөсер Қимыл-қозғалыспен орындайды
2 мин Дәптермен жұмыс

Ой толғаныс

Әр топ өз топтарының мағынасын ашып жазу. Өз ойларын жазады
10 мин Топтық жұмыс 1-топ: «Еркін жазу стратегиясы» Жаңбырдың пайдасы

2-топ: Жаңбыр туралы 5 жол өлең және мақал-мәтел

3-топ: «Галереяны шарлау» «Жаңбырлы күн» сурет салу

Оқушылар тапсырмаларды топтық жұмыс барысында орындайды.
2 мин Сабақты бекіту

«Ашық микрафон» әдісі

Оқушыларды бір-біріне тілші болып сұрақ қойғызу.

  1. Жаңбыр дегеніміз не?
  2. Жаңбырдың қандай түрлері бар?
  3. Бұлттың қандай түрлері бар?
  4. Жаңбыр туралы қандай өлең жолдарын білесіңдер?
  5. Жаңбырдың қандай пайдасы бар?
Сұрақтарға жауап береді
1 мин Үйге тапсырма «Жаңбыр»өлеңін жаттау

«Жаңбырлы күн»шығарма жазу

3 мин Бағалау Топ басшысы сабаққа қатысқан балаларға қолшатыр таратады.

«Қолшатыр» арқылы бағалау

«5»-Күн

«4»-Кемпірқосақ

«3»-Найзағай

Топ басшылары топтарындағы балаларды бағалау қорытындысын айтады.
1 мин Кері байланыс «Арал теңізіне» көмектесу.

–Білгім келеді

–Білгенім

–Білдім

Сұрақтарына жауап жазып тамшыларды теңізге іледі.

Оқушылартамшыларға өз пікірлерін жазып іледі.

Бағалау парағы

Топ аты____________________________

Оқушының аты-жөні Үй тап

3-5 ұпай

Ой қозғау

3-5 ұпай

Шындық немесе жалған

3-5 ұпай

Кесте

3-5 ұпай

Мақал-мәтел

3-5 ұпай

Топтық жұмыс

3-5 ұпай

Жалпы ұпайы мен бағасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Оставьте комментарий

Filed under ЖАҢА МАТЕРИАЛДАР

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.